Okres zwany złotą polską jesienią nieubłaganie zmierza ku końcowi. Z drzew opadają jeszcze niedawno tak piękne, wielobarwne liście, temperatura znacznie się obniża, a dni zaczynają być coraz krótsze, a także bardziej pochmurne i ponure, co może oznaczać tylko jedno – stopniowo zbliża się kolejna pora roku, czyli zima. Wiele osób przyznaje, że odczuwa w tym czasie spadek nastroju oraz mierzy się z kryzysem motywacji do działania. Jak sprawić, aby nie dopadło nas złe samopoczucie potocznie określane jako jesienna chandra?
Aktywność czy odpoczynek?
Pogoda za oknem o tej porze roku niestety nie zachęca do spędzania czasu na zewnątrz. Niektórzy jesienią marzą wyłącznie tym, aby móc schować się pod kocem z kubkiem gorącej herbaty. Mimo to, jednym z najczęściej polecanych sposobów na poprawienie nastroju jest nic innego, jak aktywność fizyczna. Codzienna dawka ruchu dodaje energii, wspiera koncentrację oraz sprawia, że organizm wytwarza endorfiny. To prawda, obecnie niełatwo się do tego zmotywować, ale warto dać szansę wprowadzeniu do swojego życia choćby minimalnej aktywności. Nie zapominajmy też o tym, jak istotny dla naszego zdrowia jest dostęp do odpowiedniej ilość dziennego światła. Z tego powodu spędzajmy możliwie jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu oraz w jasnych przestrzeniach.
Z drugiej strony, w gorszych chwilach nie powinniśmy do niczego się zmuszać i wymagać od siebie więcej niż jesteśmy w stanie zrobić. Być może dobrym pomysłem, na przykład w przypadku bardzo zabieganych osób, będzie trochę sobie odpuścić i w wolnym czasie skupić się na przyjemnościach. Nieważne czy będzie to gotowanie, robienie na drutach, a może nadrabianie stosu zaległych lektur. Czasem potrzebujemy po prostu odpoczynku, większej ilości snu oraz wyciszenia. Pamiętajmy przy tym, aby starać się zachować odpowiednie proporcje między aktywnością a wypoczynkiem i spróbować odnaleźć w tym życiowy balans.
Zadbaj o odpowiedni nastrój
Słabsze dni niestety zdarzają się każdemu. W takich momentach wiele zależy od nastawienia i sposobu myślenia. Warto zastanowić się wtedy nad tym, co może poprawić nam humor oraz umilić czas, a następnie samemu o to zadbać. Czasem nawet najmniejsze szczegóły mogą mieć ogromny wpływ na zmianę samopoczucia. Niektórzy nie wyobrażają sobie długich jesiennych wieczorów bez świec zapachowych, inni uwielbiają urozmaicać swoje wnętrza ozdobami nawiązującymi do aktualnych pór roku, takimi jak na przykład bukiet jesiennych liści czy świąteczna girlanda. Dużą satysfakcję może dać własnoręczne przygotowanie takich dekoracji. Dzięki tym drobnym zabiegom otoczenie stanie się bardziej przytulne i przyjazne, a my będziemy lepiej się w nim czuli.
Czas dla siebie
Poświęcenie czasu tylko sobie i zaspokojenie własnych potrzeb to ważny element dbania o dobrą kondycję psychiczną. Domowe rytuały pielęgnacyjne, takie jak relaksujące kąpiele czy peelingi, nie tylko przynoszą wiele przyjemności, ale też korzystnie oddziałują na wygląd. Nie da się ukryć, że poczucie atrakcyjności potrafi bardzo pozytywnie wpłynąć na nasze codzienne samopoczucie. Miłym doświadczeniem będzie też na pewno wyjście do salonu kosmetycznego, gdzie można oddać się w ręce specjalistów. Zabiegi w rodzaju masażu podciśnieniowego służą między innymi poprawie sylwetki i wspierają walkę z nadwagą. To również doskonała forma relaksu, która zapewnia ukojenie dla zmęczonego ciała oraz umysłu. Zyskuje na tym zarówno nasze zdrowie, jak i samopoczucie.