Wykonanie jakichkolwiek zabiegów w salonie kosmetycznym, powinna poprzedzać konsultacja kosmetologiczna, która pozwoli na określenie problemu, celu oraz drogi do jego osiągnięcia. Jest to niezbędny element w każdym salonie kosmetycznym i pozwala na wyeliminowanie ewentualnych skutków ubocznych.
Jak powinna wyglądać konsultacja kosmetologiczna?
Prawidłowo przeprowadzona konsultacja kosmetologiczna powinna składać się z kilku stałych elementów. Dzięki konsultacji klienci gabinetu mogą poczuć się komfortowo i bezpiecznie w rękach specjalistów. Jest to również idealna okazja do pełnego wykorzystania oferty salonu. Każdą konsultację warto rozpocząć od analizy potrzeb klienta oraz poznania jego problemu. Pamiętajmy, że klient powinien poczuć się komfortowo, często zwierzanie się z kompleksów może wiązać się ze stresem, dlatego specjalista przeprowadzający konsultację powinien wykazać się zrozumieniem i empatią. Po poznaniu problemu należy określić typ skóry, sylwetki, pobrać pomiary oraz jeśli klient wyrazi na to zgodę, wykonać zdjęcia. Podczas konsultacji warto przeprowadzić z klientem wywiad, który uwzględni ogólny stan zdrowia, przeciwskazania do wykonywania poszczególnych zabiegów oraz ustali prowadzony tryb życia. Szczególnie istotnym punktem przeprowadzonego wywiadu jest poznanie przeciwskazań związanych z chorobami lub stanami zapalnymi, które pozwolą na uniknięcie efektów ubocznych oraz nie narażą klienta na niebezpieczeństwo. Podczas konsultacji warto również zapytać o przeprowadzane do tej pory zabiegi i otrzymane rezultaty. Będzie to wskazówka, które z zabiegów przynosiły zadowalające efekty, a które się nie sprawdziły. Istotny jest również czas jaki minął od ostatniego zabiegu, gdyż niektórych zabiegów nie można wykonywać z nadmierną częstotliwością. Warto również zapytać klienta o przyjmowane leki, suplementy diety czy kosmetyki fotouczulające, które mogą być przeciwskazaniem do niektórych zabiegów.
Pytania oraz kwestie opisane powyżej pozwolą na zachowanie bezpieczeństwa klienta w gabinecie oraz uniknięcie ryzyka związanego z efektami ubocznymi. Specjalista przeprowadzający konsultację powinien wziąć pod uwagę dyskomfort jaki może odczuwać klient i wykazać się cierpliwością oraz zrozumieniem. Klient mając okazję, może podzielić się swoimi wątpliwościami oraz zadać wiele pytań związanych z zabiegami, pamiętajmy że w takich sytuacjach kosmetolog lub kosmetyczka powinni odpowiedzieć w sposób zrozumiały dla zainteresowanego. Tak uzyskane pierwsze wrażenie sprawi, że klient wyrobi sobie dobre zdanie o salonie bądź gabinecie kosmetycznym i nabierze zaufania, które odzwierciedli się w nowo zdobytym stałym kliencie.
A czy Wy przeprowadzacie w swoim salonie konsultacje kosmetyczne?